Fox Electronics FK135EIBM0.032768-T3
Part No.:
FK135EIBM0.032768-T3
Manufacturer:
Fox Electronics
Category:
Crystals
Package:
2-SMD, No Lead
Datasheet:
FK135EIBM0.032768-T3.pdf
Description:
CRYSTAL 32.768KHZ 6PF SMT
Shipping
FK135EIBM0.032768-T3 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Fox Electronics
Series:
K135
Package/Case:
2-SMD, No Lead
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
kHz Crystal (Tuning Fork)
Frequency:
32.768 kHz
Frequency Stability:
Frequency Tolerance:
±20ppm
Load Capacitance:
6pF
ESR (Equivalent Series Resistance):
70 kOhms
Operating Mode:
Fundamental
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Ratings:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.126" L x 0.059" W (3.20mm x 1.50mm)
Height - Seated (Max):
0.035" (0.90mm)