Panasonic Electronic Components FJ3P02100L
Part No.:
FJ3P02100L
Manufacturer:
Panasonic Electronic Components
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
3-SMD, Non-Standard
Datasheet:
FJ3P02100L.pdf
Description:
MOSFET P-CH 20V 4.4A 3PMCP
Shipping
FJ3P02100L Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
Package/Case:
3-SMD, Non-Standard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
FET Type:
P-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
20 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
4.4A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
2V, 4.5V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
12.5mOhm @ 3.7A, 4.5V
Vgs(th) (Max) @ Id:
1.05V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
Vgs (Max):
±8V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
3000 pF @ 10 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
Operating Temperature:
150°C (TJ)