Techflex FIN3.50RD25
Part No.:
FIN3.50RD25
Manufacturer:
Techflex
Category:
Protective Hoses, Solid Tubing, Sleeving
Package:
Datasheet:
FIN3.50RD25.pdf
Description:
SLEEVING 3.5" ID FBRGLASS 25'
Shipping
FIN3.50RD25 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Techflex
Series:
FireFlex®
Packaging:
Spool
Product Status:
Active
Type:
Sleeving, Insulated
Type Attributes:
Braided
Diameter - Inside:
3.500" (88.90mm)
Diameter - Outside:
3.644" (92.56mm)
Material:
Fiberglass, Silicone Coated, Halogen Free
Color:
Red
Length:
25.00' (7.62m)
Wall Thickness:
0.072" (1.83mm)
Operating Temperature:
-54°C ~ 260°C