Techflex FIN2.25RD50
Part No.:
FIN2.25RD50
Manufacturer:
Techflex
Category:
Protective Hoses, Solid Tubing, Sleeving
Package:
Datasheet:
FIN2.25RD50.pdf
Description:
SLEEVING 2.25" ID FBRGLASS 50'
Shipping
FIN2.25RD50 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Techflex
Series:
FireFlex®
Packaging:
Spool
Product Status:
Active
Type:
Sleeving, Insulated
Type Attributes:
Braided
Diameter - Inside:
2.250" (57.15mm)
Diameter - Outside:
2.394" (60.81mm)
Material:
Fiberglass, Silicone Coated, Halogen Free
Color:
Red
Length:
50.00' (15.24m)
Wall Thickness:
0.072" (1.83mm)
Operating Temperature:
-54°C ~ 260°C