Enerdoor FIN1900EG.055.M
Part No.:
FIN1900EG.055.M
Manufacturer:
Enerdoor
Category:
Power Line Filter Modules
Package:
Datasheet:
FIN1900EG.055.M.pdf
Description:
LINE FILTER 55A CHASSIS MOUNT
Shipping
FIN1900EG.055.M Specifications
Manufacturer:
Enerdoor
Series:
FIN1900EG
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Filter Type:
Three Phase (Delta)
Configuration:
Two Stage
Voltage - Rated DC:
Voltage - Rated AC:
Voltage - Rated AC (Phase to Ground/Neutral):
3.1 kV
Voltage - Rated AC (Phase to Phase):
2.3 kV
Current:
55 A
Frequency - Operating:
50/60Hz
Applications:
General Purpose
Approval Agency:
CE, CSA, cURus, UL
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C