Techflex FIN1.50RD25
Part No.:
FIN1.50RD25
Manufacturer:
Techflex
Category:
Protective Hoses, Solid Tubing, Sleeving
Package:
Datasheet:
FIN1.50RD25.pdf
Description:
SLEEVING 1.5" ID FBRGLASS 25'
Shipping
FIN1.50RD25 Specifications
Manufacturer:
Techflex
Series:
FireFlex®
Packaging:
Spool
Product Status:
Active
Type:
Sleeving, Insulated
Type Attributes:
Braided
Diameter - Inside:
1.500" (38.10mm)
Diameter - Outside:
1.644" (41.76mm)
Material:
Fiberglass, Silicone Coated, Halogen Free
Color:
Red
Length:
25.00' (7.62m)
Wall Thickness:
0.072" (1.83mm)
Operating Temperature:
-54°C ~ 260°C