Enerdoor FIN1240.050.M
Part No.:
FIN1240.050.M
Manufacturer:
Enerdoor
Category:
Power Line Filter Modules
Package:
Datasheet:
FIN1240.050.M.pdf
Description:
LINE FILTER 50A CHASSIS MOUNT
Shipping
FIN1240.050.M Specifications
Manufacturer:
Enerdoor
Series:
FIN1240
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Filter Type:
Three Phase (Wye)
Configuration:
Two Stage
Voltage - Rated DC:
Voltage - Rated AC:
Voltage - Rated AC (Phase to Ground/Neutral):
2.9 kV
Voltage - Rated AC (Phase to Phase):
2.2 kV
Current:
50 A
Frequency - Operating:
50/60Hz
Applications:
Medical
Approval Agency:
CE, CSA, cURus, UL
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C