CTS Thermal Management Products FHL-29-29-18/T710/M
Part No.:
FHL-29-29-18/T710/M
Manufacturer:
CTS Thermal Management Products
Category:
Heat Sinks
Package:
Datasheet:
FHL-29-29-18/T710/M.pdf
Description:
AL HEATSINK W/ HIGH TEMP FAN
Shipping
FHL-29-29-18/T710/M Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
FHL
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Type:
Board Level with Fan
Package Cooled:
Attachment Method:
Clip, Tape
Shape:
Square, Fins
Length:
1.142" (29.00mm)
Width:
1.142" (29.00mm)
Diameter:
Fin Height:
0.713" (18.10mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise:
Thermal Resistance @ Forced Air Flow:
Thermal Resistance @ Natural:
3.36°C/W