Hirose Electric Co Ltd FH72-11S-0.3SHW
Part No.:
FH72-11S-0.3SHW
Manufacturer:
Hirose Electric Co Ltd
Category:
FFC, FPC (Flat Flexible) Connector Assemblies
Package:
Datasheet:
FH72-11S-0.3SHW.pdf
Description:
CONN FPC TOP 11POS 0.3MM R/A
Shipping
FH72-11S-0.3SHW Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Hirose Electric Co Ltd
Series:
FH72
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Flat Flex Type:
FPC
Mounting Type:
Surface Mount, Right Angle
Connector/Contact Type:
Contacts, Top
Number of Positions:
11
Pitch:
0.012" (0.30mm)
Termination:
Solder
FFC, FCB Thickness:
0.20mm
Height Above Board:
0.035" (0.88mm)
Locking Feature:
Flip Lock
Cable End Type:
Notched
Contact Material:
Copper Alloy
Contact Finish:
Gold
Housing Material:
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Actuator Material:
Polyamide (PA), Nylon
Features:
Voltage Rating:
30V
Operating Temperature:
-55°C ~ 85°C