Hirose Electric Co Ltd FH55-22S-0.5SH
Part No.:
FH55-22S-0.5SH
Manufacturer:
Hirose Electric Co Ltd
Category:
FFC, FPC (Flat Flexible) Connector Assemblies
Package:
Datasheet:
FH55-22S-0.5SH.pdf
Description:
CONN FFC FPC 0.5MM SMD
Shipping
FH55-22S-0.5SH Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Hirose Electric Co Ltd
Series:
FH55
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Flat Flex Type:
FPC
Mounting Type:
Surface Mount, Right Angle
Connector/Contact Type:
Contacts, Bottom
Number of Positions:
22
Pitch:
0.020" (0.50mm)
Termination:
Solder
FFC, FCB Thickness:
0.30mm
Height Above Board:
0.059" (1.50mm)
Locking Feature:
Flip Lock
Cable End Type:
Tabbed
Contact Material:
Phosphor Bronze
Contact Finish:
Gold
Housing Material:
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Actuator Material:
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Features:
Solder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating:
50V
Operating Temperature:
-55°C ~ 85°C