Hirose Electric Co Ltd FH41-15S-0.5SH(05)
Part No.:
FH41-15S-0.5SH(05)
Manufacturer:
Hirose Electric Co Ltd
Category:
FFC, FPC (Flat Flexible) Connector Assemblies
Package:
Datasheet:
FH41-15S-0.5SH(05).pdf
Description:
CONN FPC BOTTOM 15POS 0.5MM R/A
Shipping
FH41-15S-0.5SH(05) Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Hirose Electric Co Ltd
Series:
FH41
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Flat Flex Type:
FPC
Mounting Type:
Surface Mount, Right Angle
Connector/Contact Type:
Contacts, Bottom
Number of Positions:
15
Pitch:
0.020" (0.50mm)
Termination:
Solder
FFC, FCB Thickness:
0.30mm
Height Above Board:
0.098" (2.50mm)
Locking Feature:
Flip Lock, Backlock
Cable End Type:
Tabbed
Contact Material:
Phosphor Bronze
Contact Finish:
Gold
Housing Material:
Liquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free
Actuator Material:
Features:
Solder Retention
Voltage Rating:
50V
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C