Hirose Electric Co Ltd FH40-40S-0.5SV
Part No.:
FH40-40S-0.5SV
Manufacturer:
Hirose Electric Co Ltd
Category:
FFC, FPC (Flat Flexible) Connector Assemblies
Package:
Datasheet:
FH40-40S-0.5SV.pdf
Description:
CONN FPC VERT 40POS 0.5MM SMD
Shipping
FH40-40S-0.5SV Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Hirose Electric Co Ltd
Series:
FH40
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Flat Flex Type:
FPC
Mounting Type:
Surface Mount
Connector/Contact Type:
Contacts, Vertical - 1 Sided
Number of Positions:
40
Pitch:
0.020" (0.50mm)
Termination:
Solder
FFC, FCB Thickness:
0.30mm
Height Above Board:
0.228" (5.80mm)
Locking Feature:
Flip Lock
Cable End Type:
Tabbed
Contact Material:
Phosphor Bronze
Contact Finish:
Gold
Housing Material:
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Actuator Material:
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Features:
Voltage Rating:
50V
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C