Hirose Electric Co Ltd FH19C-7S-0.5SH(10)
Part No.:
FH19C-7S-0.5SH(10)
Datasheet:
FH19C-7S-0.5SH(10).pdf
Description:
CONN FFC BOTTOM 7POS 0.5MM R/A
Shipping
FH19C-7S-0.5SH(10) Specifications
Series:
FH19C
Connector/Contact Type:
Contacts, Bottom
Number of Positions:
7
Pitch:
0.020" (0.50mm)
FFC, FCB Thickness:
0.20mm
Height Above Board:
0.035" (0.88mm)
Cable End Type:
Tapered
Housing Material:
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Actuator Material:
Liquid Crystal Polymer (LCP), Polyphenylene Sulfide (PPS)
Features:
Solder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating:
50V
Operating Temperature:
-55°C ~ 85°C