Hirose Electric Co Ltd FH12A-45S-0.5SH(55)
Part No.:
FH12A-45S-0.5SH(55)
Datasheet:
FH12A-45S-0.5SH(55).pdf
Description:
CONN FFC FPC TOP 45POS 0.5MM R/A
Shipping
FH12A-45S-0.5SH(55) Specifications
Series:
FH12
Connector/Contact Type:
Contacts, Top
Number of Positions:
45
Pitch:
0.020" (0.50mm)
FFC, FCB Thickness:
0.30mm
Height Above Board:
0.079" (2.00mm)
Cable End Type:
Straight
Housing Material:
Polyamide (PA), Nylon
Actuator Material:
Polyphenylene Sulfide (PPS)
Features:
Zero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating:
50V
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C