Hirose Electric Co Ltd FH12A-40S-0.5SH(55)
Part No.:
FH12A-40S-0.5SH(55)
Manufacturer:
Hirose Electric Co Ltd
Category:
FFC, FPC (Flat Flexible) Connector Assemblies
Package:
Datasheet:
FH12A-40S-0.5SH(55).pdf
Description:
CONN FFC FPC TOP 40POS 0.5MM R/A
Shipping
FH12A-40S-0.5SH(55) Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Hirose Electric Co Ltd
Series:
FH12
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Flat Flex Type:
FFC, FPC
Mounting Type:
Surface Mount, Right Angle
Connector/Contact Type:
Contacts, Top
Number of Positions:
40
Pitch:
0.020" (0.50mm)
Termination:
Solder
FFC, FCB Thickness:
0.30mm
Height Above Board:
0.079" (2.00mm)
Locking Feature:
Flip Lock
Cable End Type:
Straight
Contact Material:
Phosphor Bronze
Contact Finish:
Gold
Housing Material:
Polyamide (PA), Nylon
Actuator Material:
Polyphenylene Sulfide (PPS)
Features:
Zero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating:
50V
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C