onsemi FGY40T120SMD
Part No.:
FGY40T120SMD
Manufacturer:
onsemi
Category:
Single IGBTs
Package:
TO-247-3
Datasheet:
FGY40T120SMD.pdf
Description:
IGBT TRENCH FS 1200V 80A TO247
Shipping
FGY40T120SMD Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
onsemi
Series:
Package/Case:
TO-247-3
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
IGBT Type:
Trench Field Stop
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
1200 V
Current - Collector (Ic) (Max):
80 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
160 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.4V @ 15V, 40A
Power - Max:
882 W
Switching Energy:
2.7mJ (on), 1.1mJ (off)
Input Type:
Standard
Gate Charge:
370 nC
Td (on/off) @ 25°C:
40ns/475ns
Test Condition:
600V, 40A, 10Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
65 ns
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)