XP Power FGSMA10BFR
Part No.:
FGSMA10BFR
Manufacturer:
XP Power
Category:
Power Entry Modules (PEM)
Package:
Datasheet:
FGSMA10BFR.pdf
Description:
PWR ENT RCPT IEC320-C14 PANEL QC
Shipping
FGSMA10BFR Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
XP Power
Series:
FGSM
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Connector Style:
IEC 320-C14
Connector Type:
Receptacle, Male Blades
Current Rating - Appliance Inlet:
Voltage Rating - Appliance Inlet:
115/230VAC
Number of Positions:
3
Filter Type:
Filtered (EMI, RFI) - Commercial, Medical
Current Rating - Filter:
10A
Switch Features:
Switch On-Off
Current Rating - Circuit Breaker:
Accomodates a Fuse:
Yes (Fuse Not Included)
Mounting Type:
Panel Mount, Flange
Termination:
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Features:
Bleed Resistor, Shielded
Fuse Holder, Drawer:
Fuse Holder, Twin Fused
Panel Cutout Dimensions:
Rectangular - 29.40mm x 60.80mm