Fairchild Semiconductor FGPF70N33BTTU
Part No.:
FGPF70N33BTTU
Manufacturer:
Fairchild Semiconductor
Package:
TO-220-3 Full Pack
Datasheet:
FGPF70N33BTTU.pdf
Description:
IGBT TRENCH 330V TO220F-3
Shipping
FGPF70N33BTTU Specifications
Manufacturer:
Fairchild Semiconductor
Series:
Package/Case:
TO-220-3 Full Pack
IGBT Type:
Trench
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
330 V
Current - Collector (Ic) (Max):
Current - Collector Pulsed (Icm):
220 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
1.7V @ 15V, 70A
Power - Max:
48 W
Gate Charge:
49 nC
Td (on/off) @ 25°C:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)