onsemi FGPF120N30TU
Part No.:
FGPF120N30TU
Manufacturer:
onsemi
Package:
TO-220-3 Full Pack
Datasheet:
FGPF120N30TU.pdf
Description:
IGBT 300V 120A 60W TO220F
Shipping
FGPF120N30TU Specifications
Manufacturer:
onsemi
Series:
Package/Case:
TO-220-3 Full Pack
300 V
Current - Collector (Ic) (Max):
120 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
180 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
1.4V @ 15V, 25A
Power - Max:
60 W
Gate Charge:
112 nC
Td (on/off) @ 25°C:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)