onsemi FGP10N60UNDF
Part No.:
FGP10N60UNDF
Manufacturer:
onsemi
Category:
Single IGBTs
Package:
TO-220-3
Datasheet:
FGP10N60UNDF.pdf
Description:
IGBT NPT 600V 20A TO220-3
Shipping
FGP10N60UNDF Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
onsemi
Series:
Package/Case:
TO-220-3
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
IGBT Type:
NPT
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
600 V
Current - Collector (Ic) (Max):
20 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
30 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.45V @ 15V, 10A
Power - Max:
139 W
Switching Energy:
150µJ (on), 50µJ (off)
Input Type:
Standard
Gate Charge:
37 nC
Td (on/off) @ 25°C:
8ns/52.2ns
Test Condition:
400V, 10A, 10Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
37.7 ns
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)