onsemi FGL60N100DTU
Part No.:
FGL60N100DTU
Manufacturer:
onsemi
Category:
Single IGBTs
Package:
TO-264-3, TO-264AA
Datasheet:
FGL60N100DTU.pdf
Description:
IGBT 1000V 60A 176W TO264
Shipping
FGL60N100DTU Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
onsemi
Series:
Package/Case:
TO-264-3, TO-264AA
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
IGBT Type:
Trench
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
1000 V
Current - Collector (Ic) (Max):
60 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
120 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.9V @ 15V, 60A
Power - Max:
176 W
Switching Energy:
Input Type:
Standard
Gate Charge:
230 nC
Td (on/off) @ 25°C:
Test Condition:
Reverse Recovery Time (trr):
1.5 µs
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)