onsemi FGL35N120FTDTU
Part No.:
FGL35N120FTDTU
Manufacturer:
onsemi
Category:
Single IGBTs
Package:
TO-264-3, TO-264AA
Datasheet:
FGL35N120FTDTU.pdf
Description:
IGBT TRENCH/FS 1200V 70A TO264-3
Shipping
FGL35N120FTDTU Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
onsemi
Series:
Package/Case:
TO-264-3, TO-264AA
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
IGBT Type:
Trench Field Stop
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
1200 V
Current - Collector (Ic) (Max):
70 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
105 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.2V @ 15V, 35A
Power - Max:
368 W
Switching Energy:
2.5mJ (on), 1.7mJ (off)
Input Type:
Standard
Gate Charge:
210 nC
Td (on/off) @ 25°C:
34ns/172ns
Test Condition:
600V, 35A, 10Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
337 ns
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)