onsemi FGHL50T65SQ
Part No.:
FGHL50T65SQ
Datasheet:
FGHL50T65SQ.pdf
Description:
IGBT 650V 100A TO247-3
Shipping
FGHL50T65SQ Specifications
650 V
Current - Collector (Ic) (Max):
100 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
200 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.1V @ 15V, 50A
Power - Max:
268 W
Switching Energy:
410µJ (on), 88µJ (off)
Gate Charge:
99 nC
Td (on/off) @ 25°C:
19ns/93ns
Test Condition:
400V, 25A, 4.7Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)