onsemi FGHL40T65MQD
Part No.:
FGHL40T65MQD
Datasheet:
FGHL40T65MQD.pdf
Description:
IGBT 650V 40A TO247
Shipping
FGHL40T65MQD Specifications
650 V
Current - Collector (Ic) (Max):
80 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
160 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
1.8V @ 15V, 40A
Power - Max:
238 W
Switching Energy:
860µJ (on), 520µJ (off)
Gate Charge:
86 nC
Td (on/off) @ 25°C:
22ns/109ns
Test Condition:
400V, 40A, 10Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
33 ns
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)