onsemi FGH75T65UPD-F085
Part No.:
FGH75T65UPD-F085
Datasheet:
FGH75T65UPD-F085.pdf
Description:
IGBT 650V 150A 375W TO-247AB
Shipping
FGH75T65UPD-F085 Specifications
Product Status:
Not For New Designs
650 V
Current - Collector (Ic) (Max):
150 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
225 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.3V @ 15V, 75A
Power - Max:
375 W
Switching Energy:
2.85mJ (on), 1.2mJ (off)
Gate Charge:
578 nC
Td (on/off) @ 25°C:
32ns/166ns
Test Condition:
400V, 75A, 3Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
85 ns
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)