onsemi FGH75T65SHD-F155
Part No.:
FGH75T65SHD-F155
Datasheet:
FGH75T65SHD-F155.pdf
Description:
IGBT TRENCH FS 650V 150A TO247-3
Shipping
FGH75T65SHD-F155 Specifications
650 V
Current - Collector (Ic) (Max):
150 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
225 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.1V @ 15V, 75A
Power - Max:
455 W
Switching Energy:
2.4mJ (on), 720µJ (off)
Gate Charge:
123 nC
Td (on/off) @ 25°C:
28ns/80ns
Test Condition:
400V, 75A, 3Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
43.4 ns
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)