onsemi FGH60T65SQD-F155
Part No.:
FGH60T65SQD-F155
Manufacturer:
onsemi
Category:
Single IGBTs
Package:
TO-247-3
Datasheet:
FGH60T65SQD-F155.pdf
Description:
IGBT TRENCH FS 650V 120A TO247-3
Shipping
FGH60T65SQD-F155 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
onsemi
Series:
Package/Case:
TO-247-3
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
IGBT Type:
Trench Field Stop
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
650 V
Current - Collector (Ic) (Max):
120 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
240 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.1V @ 15V, 60A
Power - Max:
333 W
Switching Energy:
227µJ (on), 100µJ (off)
Input Type:
Standard
Gate Charge:
79 nC
Td (on/off) @ 25°C:
20.8ns/102ns
Test Condition:
400V, 15A, 4.7Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
34.6 ns
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)