onsemi FGH60N60SFDTU
Part No.:
FGH60N60SFDTU
Manufacturer:
onsemi
Category:
Single IGBTs
Package:
TO-247-3
Datasheet:
FGH60N60SFDTU.pdf
Description:
IGBT FIELD STOP 600V 120A TO247
Shipping
FGH60N60SFDTU Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
onsemi
Series:
Package/Case:
TO-247-3
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
IGBT Type:
Field Stop
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
600 V
Current - Collector (Ic) (Max):
120 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
180 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.9V @ 15V, 60A
Power - Max:
378 W
Switching Energy:
1.79mJ (on), 670µJ (off)
Input Type:
Standard
Gate Charge:
198 nC
Td (on/off) @ 25°C:
22ns/134ns
Test Condition:
400V, 60A, 5Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
47 ns
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)