onsemi FGH4L50T65SQD
Part No.:
FGH4L50T65SQD
Manufacturer:
onsemi
Category:
Single IGBTs
Package:
TO-247-4
Datasheet:
FGH4L50T65SQD.pdf
Description:
IGBT TRENCH FS 650V 80A TO247-4L
Shipping
FGH4L50T65SQD Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
onsemi
Series:
Package/Case:
TO-247-4
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
IGBT Type:
Trench Field Stop
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
650 V
Current - Collector (Ic) (Max):
80 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
200 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.1V @ 15V, 50A
Power - Max:
268 W
Switching Energy:
660µJ (on), 440µJ (off)
Input Type:
Standard
Gate Charge:
92 nC
Td (on/off) @ 25°C:
22.4ns/162ns
Test Condition:
400V, 50A, 15Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
25 ns
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)