onsemi FGH40T70SHD-F155
Part No.:
FGH40T70SHD-F155
Datasheet:
FGH40T70SHD-F155.pdf
Description:
650V FS GEN3 TRENCH IGBT
Shipping
FGH40T70SHD-F155 Specifications
Product Status:
Obsolete
IGBT Type:
Trench Field Stop
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
700 V
Current - Collector (Ic) (Max):
80 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
120 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.15V @ 15V, 40A
Power - Max:
268 W
Switching Energy:
1.15mJ (on), 271µJ (off)
Gate Charge:
69 nC
Td (on/off) @ 25°C:
22ns/66ns
Test Condition:
400V, 40A, 6Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
37 ns
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)