onsemi FGH40T100SMD
Part No.:
FGH40T100SMD
Datasheet:
FGH40T100SMD.pdf
Description:
IGBT 1000V 80A 333W TO247-3
Shipping
FGH40T100SMD Specifications
Product Status:
Obsolete
IGBT Type:
Trench Field Stop
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
1000 V
Current - Collector (Ic) (Max):
80 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
120 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.3V @ 15V, 40A
Power - Max:
333 W
Switching Energy:
2.35mJ (on), 1.15mJ (off)
Gate Charge:
265 nC
Td (on/off) @ 25°C:
29ns/285ns
Test Condition:
600V, 40A, 10Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
78 ns
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)