onsemi FGH40N60UFTU
Part No.:
FGH40N60UFTU
Datasheet:
FGH40N60UFTU.pdf
Description:
IGBT FIELD STOP 600V 80A TO247-3
Shipping
FGH40N60UFTU Specifications
Product Status:
Obsolete
600 V
Current - Collector (Ic) (Max):
80 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
120 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.4V @ 15V, 40A
Power - Max:
290 W
Switching Energy:
1.19mJ (on), 460µJ (off)
Gate Charge:
120 nC
Td (on/off) @ 25°C:
24ns/112ns
Test Condition:
400V, 40A, 10Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)