onsemi FGH40N60SMD-F085
Part No.:
FGH40N60SMD-F085
Datasheet:
FGH40N60SMD-F085.pdf
Description:
IGBT 600V 80A 349W TO-247-3
Shipping
FGH40N60SMD-F085 Specifications
Product Status:
Active
600 V
Current - Collector (Ic) (Max):
80 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
120 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.5V @ 15V, 40A
Power - Max:
349 W
Switching Energy:
920µJ (on), 300µJ (off)
Gate Charge:
180 nC
Td (on/off) @ 25°C:
18ns/110ns
Test Condition:
400V, 40A, 6Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
47 ns
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)