onsemi FGH40N60SFTU
Part No.:
FGH40N60SFTU
Manufacturer:
onsemi
Category:
Single IGBTs
Package:
TO-247-3
Datasheet:
FGH40N60SFTU.pdf
Description:
IGBT FIELD STOP 600V 80A TO247-3
Shipping
FGH40N60SFTU Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
onsemi
Series:
Package/Case:
TO-247-3
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
IGBT Type:
Field Stop
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
600 V
Current - Collector (Ic) (Max):
80 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
120 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.9V @ 15V, 40A
Power - Max:
290 W
Switching Energy:
1.13mJ (on), 310µJ (off)
Input Type:
Standard
Gate Charge:
120 nC
Td (on/off) @ 25°C:
25ns/115ns
Test Condition:
400V, 40A, 10Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)