onsemi FGH30T65UPDT-F155
Part No.:
FGH30T65UPDT-F155
Datasheet:
FGH30T65UPDT-F155.pdf
Description:
IGBT 650V 60A 250W TO247-3
Shipping
FGH30T65UPDT-F155 Specifications
Product Status:
Obsolete
IGBT Type:
Trench Field Stop
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
650 V
Current - Collector (Ic) (Max):
60 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
90 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.3V @ 15V, 30A
Power - Max:
250 W
Switching Energy:
760µJ (on), 400µJ (off)
Gate Charge:
155 nC
Td (on/off) @ 25°C:
22ns/139ns
Test Condition:
400V, 30A, 8Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
43 ns
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)