onsemi FGH30S150P
Part No.:
FGH30S150P
Datasheet:
FGH30S150P.pdf
Description:
IGBT 1500V 60A TO-247
Shipping
FGH30S150P Specifications
Product Status:
Obsolete
IGBT Type:
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
1500 V
Current - Collector (Ic) (Max):
60 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
90 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.4V @ 15V, 30A
Power - Max:
500 W
Switching Energy:
1.16mJ (on), 900µJ (off)
Gate Charge:
369 nC
Td (on/off) @ 25°C:
32ns/492ns
Test Condition:
600V, 30A, 10Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)