onsemi FGH30N60LSDTU
Part No.:
FGH30N60LSDTU
Manufacturer:
onsemi
Category:
Single IGBTs
Package:
TO-247-3
Datasheet:
FGH30N60LSDTU.pdf
Description:
IGBT 600V 60A TO247-3
Shipping
FGH30N60LSDTU Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
onsemi
Series:
Package/Case:
TO-247-3
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
IGBT Type:
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
600 V
Current - Collector (Ic) (Max):
60 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
90 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
1.4V @ 15V, 30A
Power - Max:
480 W
Switching Energy:
1.1mJ (on), 21mJ (off)
Input Type:
Standard
Gate Charge:
225 nC
Td (on/off) @ 25°C:
18ns/250ns
Test Condition:
400V, 30A, 6.8Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
35 ns
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)