onsemi FGD2N40L
Part No.:
FGD2N40L
Manufacturer:
onsemi
Category:
Single IGBTs
Package:
TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
FGD2N40L.pdf
Description:
IGBT 400V 7A 29W DPAK
Shipping
FGD2N40L Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
onsemi
Series:
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
IGBT Type:
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
400 V
Current - Collector (Ic) (Max):
7 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
29 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
1.6V @ 2.4V, 2.5A
Power - Max:
29 W
Switching Energy:
Input Type:
Logic
Gate Charge:
11 nC
Td (on/off) @ 25°C:
47ns/650ns
Test Condition:
300V, 2.5A, 51Ohm, 4V
Reverse Recovery Time (trr):
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)