onsemi FGB20N60SFD-F085
Part No.:
FGB20N60SFD-F085
Manufacturer:
onsemi
Category:
Single IGBTs
Package:
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
FGB20N60SFD-F085.pdf
Description:
IGBT FIELD STOP 600V 40A TO263
Shipping
FGB20N60SFD-F085 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
onsemi
Series:
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
IGBT Type:
Field Stop
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
600 V
Current - Collector (Ic) (Max):
40 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
60 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.85V @ 15V, 20A
Power - Max:
208 W
Switching Energy:
310µJ (on), 130µJ (off)
Input Type:
Standard
Gate Charge:
63 nC
Td (on/off) @ 25°C:
10ns/90ns
Test Condition:
400V, 20A, 10Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
111 ns
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)