onsemi FGAF40N60UFDTU
Part No.:
FGAF40N60UFDTU
Manufacturer:
onsemi
Category:
Single IGBTs
Package:
TO-3P-3 Full Pack
Datasheet:
FGAF40N60UFDTU.pdf
Description:
IGBT 600V 40A TO3PF
Shipping
FGAF40N60UFDTU Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
onsemi
Series:
Package/Case:
TO-3P-3 Full Pack
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
IGBT Type:
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
600 V
Current - Collector (Ic) (Max):
40 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
160 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
3V @ 15V, 20A
Power - Max:
100 W
Switching Energy:
470µJ (on), 130µJ (off)
Input Type:
Standard
Gate Charge:
77 nC
Td (on/off) @ 25°C:
15ns/65ns
Test Condition:
300V, 20A, 10Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
95 ns
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)