onsemi FGAF20N60SMD
Part No.:
FGAF20N60SMD
Package:
TO-3P-3 Full Pack
Datasheet:
FGAF20N60SMD.pdf
Description:
IGBT FIELD STOP 600V 40A TO3PF
Shipping
FGAF20N60SMD Specifications
Package/Case:
TO-3P-3 Full Pack
IGBT Type:
Field Stop
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
600 V
Current - Collector (Ic) (Max):
40 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
60 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
1.7V @ 15V, 20A
Power - Max:
75 W
Switching Energy:
452µJ (on), 141µJ (off)
Gate Charge:
64 nC
Td (on/off) @ 25°C:
12ns/91ns
Test Condition:
400V, 20A, 10Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
26.7 ns
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)