onsemi FGA90N30TU
Part No.:
FGA90N30TU
Datasheet:
FGA90N30TU.pdf
Description:
IGBT 300V 90A 219W TO3P
Shipping
FGA90N30TU Specifications
300 V
Current - Collector (Ic) (Max):
90 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
220 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
1.4V @ 15V, 20A
Power - Max:
219 W
Gate Charge:
87 nC
Td (on/off) @ 25°C:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)