onsemi FGA60N65SMD
Part No.:
FGA60N65SMD
Datasheet:
FGA60N65SMD.pdf
Description:
IGBT FIELD STOP 650V 120A TO3P
Shipping
FGA60N65SMD Specifications
Product Status:
Active
IGBT Type:
Field Stop
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
650 V
Current - Collector (Ic) (Max):
120 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
180 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.5V @ 15V, 60A
Power - Max:
600 W
Switching Energy:
1.54mJ (on), 450µJ (off)
Gate Charge:
189 nC
Td (on/off) @ 25°C:
18ns/104ns
Test Condition:
400V, 60A, 3Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
47 ns
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)