onsemi FGA50T65SHD
Part No.:
FGA50T65SHD
Datasheet:
FGA50T65SHD.pdf
Description:
IGBT TRENCH/FS 650V 100A TO3PN
Shipping
FGA50T65SHD Specifications
IGBT Type:
Trench Field Stop
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
650 V
Current - Collector (Ic) (Max):
100 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
150 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.1V @ 15V, 50A
Power - Max:
319 W
Switching Energy:
1.28mJ (on), 384µJ (off)
Gate Charge:
87 nC
Td (on/off) @ 25°C:
22.4ns/73.6ns
Test Condition:
400V, 50A, 6Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
34.6 ns
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)