Fairchild Semiconductor FGA50S110P
Part No.:
FGA50S110P
Manufacturer:
Fairchild Semiconductor
Category:
Single IGBTs
Package:
TO-3P-3, SC-65-3
Datasheet:
FGA50S110P.pdf
Description:
INSULATED GATE BIPOLAR TRANSISTO
Shipping
FGA50S110P Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Fairchild Semiconductor
Series:
Package/Case:
TO-3P-3, SC-65-3
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
IGBT Type:
Trench Field Stop
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
1100 V
Current - Collector (Ic) (Max):
50 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
120 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.6V @ 15V, 50A
Power - Max:
300 W
Switching Energy:
Input Type:
Standard
Gate Charge:
195 nC
Td (on/off) @ 25°C:
Test Condition:
Reverse Recovery Time (trr):
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)