onsemi FGA50N60LS
Part No.:
FGA50N60LS
Manufacturer:
onsemi
Category:
Single IGBTs
Package:
TO-3P-3, SC-65-3
Datasheet:
FGA50N60LS.pdf
Description:
IGBT 600V 100A 240W TO3P
Shipping
FGA50N60LS Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
onsemi
Series:
Package/Case:
TO-3P-3, SC-65-3
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
IGBT Type:
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
600 V
Current - Collector (Ic) (Max):
100 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
150 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
1.8V @ 15V, 50A
Power - Max:
240 W
Switching Energy:
1.1mJ (on), 3.2mJ (off)
Input Type:
Standard
Gate Charge:
167 nC
Td (on/off) @ 25°C:
54ns/146ns
Test Condition:
300V, 50A, 5.9Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)