onsemi FGA40T65SHDF
Part No.:
FGA40T65SHDF
Manufacturer:
onsemi
Category:
Single IGBTs
Package:
TO-3P-3, SC-65-3
Datasheet:
FGA40T65SHDF.pdf
Description:
IGBT TRENCH/FS 650V 80A TO3PN
Shipping
FGA40T65SHDF Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
onsemi
Series:
Package/Case:
TO-3P-3, SC-65-3
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
IGBT Type:
Trench Field Stop
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
650 V
Current - Collector (Ic) (Max):
80 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
120 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
1.81V @ 15V, 40A
Power - Max:
268 W
Switching Energy:
1.22mJ (on), 440µJ (off)
Input Type:
Standard
Gate Charge:
68 nC
Td (on/off) @ 25°C:
18ns/64ns
Test Condition:
400V, 40A, 6Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
101 ns
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)