onsemi FGA30T65SHD
Part No.:
FGA30T65SHD
Manufacturer:
onsemi
Datasheet:
FGA30T65SHD.pdf
Description:
IGBT TRENCH/FS 650V 60A TO3PN
Shipping
FGA30T65SHD Specifications
Manufacturer:
onsemi
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
IGBT Type:
Trench Field Stop
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
650 V
Current - Collector (Ic) (Max):
60 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
90 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.1V @ 15V, 30A
Power - Max:
238 W
Switching Energy:
598µJ (on), 167µJ (off)
Gate Charge:
54.7 nC
Td (on/off) @ 25°C:
14.4ns/52.8ns
Test Condition:
400V, 30A, 6Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
31.8 ns
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)