Fairchild Semiconductor FGA30N65SMD
Part No.:
FGA30N65SMD
Manufacturer:
Fairchild Semiconductor
Datasheet:
FGA30N65SMD.pdf
Description:
INSULATED GATE BIPOLAR TRANSISTO
Shipping
FGA30N65SMD Specifications
Manufacturer:
Fairchild Semiconductor
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
IGBT Type:
Field Stop
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
650 V
Current - Collector (Ic) (Max):
60 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
90 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.5V @ 15V, 30A
Power - Max:
300 W
Switching Energy:
716µJ (on), 208µJ (off)
Gate Charge:
87 nC
Td (on/off) @ 25°C:
14ns/102ns
Test Condition:
400V, 30A, 6Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
35 ns
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)