onsemi FGA25N120FTD
Part No.:
FGA25N120FTD
Datasheet:
FGA25N120FTD.pdf
Description:
IGBT 1200V 50A 313W TO3P
Shipping
FGA25N120FTD Specifications
IGBT Type:
Trench Field Stop
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
1200 V
Current - Collector (Ic) (Max):
50 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
75 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2V @ 15V, 25A
Power - Max:
313 W
Switching Energy:
340µJ (on), 900µJ (off)
Gate Charge:
160 nC
Td (on/off) @ 25°C:
48ns/210ns
Test Condition:
600V, 25A, 15Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
770 ns
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)